List biskupa Denisa Nulty do Polskiej Wspólnoty w Diecezji Kildare i Leighlin

List do Polskiej Wspólnoty w Diecezji Kildare i Leighlin

7 Listopad 2017

Moi Drodzy,

Dzień Dobry! Wspominam z wielką radością zeszłoroczną uroczystość w kościele pw. Świętego Conletha w Newbridge, podkreślającą 10 lecie Polskiego Duszpasterstwa w Diecezji Kildare i Leighlin. Polskie Duszpasterstwo powstało aby zabezpieczyć potrzeby wielkiej liczby Polaków przybywających do Irlandii i pomóc im w dobrej aklimatyzacji w ich nowym domu tutaj na Zielonej Wyspie. Pamiętam, jak w czasie tamtej Mszy skierowałem do Was te słowa: „Nasza Diecezja jest teraz waszą Diecezją, nasze parafie są teraz waszymi parafiami, nasze wspólnoty są teraz waszymi wspólnotami.” Od roku 2007 Polska Wspólnota stała się bardziej zintegrowana w irlandzkiej społeczności i w Diecezji Kildare i Leighlin. Jako Wasz biskup widzę to za bardzo pozytywne i zachęcam Was do dalszego pełnego, aktywnego zaangażowania w życie Waszej lokalnej parafii.

Idąc dalej, kontekst irlandzkiego Kościoła uległ radykalnej zmianie w ciągu ostatnich dekad i nasza Diecezja nie jest tego wyjątkiem. Ogromnym problemem jest ciągły spadek liczby księży związany z brakiem powołań i ich zaawansowany wiek.

W tych trudnych czasach jestem zadowolony, że mogę powiedzieć, że odnowiłem umowę z ojcem Tadeuszem Durajczykiem SVD prosząc go o kontynuowanie bycia Polskim Kapelanem w naszej Diecezji. Ojciec Tadeusz będzie dostępny dla Polskiej Wspólnoty w następujący sposób:

• W każdą niedzielę będzie Polska Msza św. w kościele pw. Świętego Conletha w Newbridge o godz. 14.00.
  • Ojciec Tadeusz będzie dostępny dla Polskiej Wspólnoty w Diecezji w pewnych okazjach, np. Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych, przygotowanie dokumentów do ślubu, pomoc w tragicznych, losowych zdarzeniach dotyczących Polskiej Wspólnoty.
  • Ojciec Tadeusz podejmie posługę wikariusza w Parafii w Newbridge.
  • Ze względu na te zobowiązania, ojciec Tadeusz nie będzie w stanie kontynuować comiesięcznych Polskich Mszy św. w Borris, Portlaoise, Carlow i Kilcock.

Rozumię, że jest to zmiana dla Polskich Wspólnot w tych parafiach a zmiany nigdy nie są łatwe, jednak ponownie powtarzam to zdanie, że zachęcam Polską Wspólnotę do kontynuowania brania pełniejszego udziału w życiu ich parafii, gdzie posługę pełnią ich lokalni kapłani.

Przy tej okazji dziękuję Polskiej Wspólnocie za ogromne bogactwo, które wniosła do życia naszej Diecezji. Modlę się abyśmy dalej wspólnie pracowali urzeczywistniając ewangeliczne orędzie Jezusa Chrystusa w naszych parafiach.

Przy tej okazji pragnę podziękować ojcu Tadeuszowi za Jego zaangażowanie dla Polskiej Wspólnoty w naszej Diecezji przez ponad 11 lat. Oczekuję kontynuacji naszej współpracy, obecnie w Jego posłudze jako Polskiego Kapelana w Diecezji i wikariusza Parafii w Newbridge.

Z wszelkim błogosławieństwem i najlepszymi życzeniami,

+ Denis Nulty
Biskup Diecezji Kildare i Leighlin